Alışveriş Sepetim

Seçiminizi Daraltın

Marka

Fiyat Aralığı

Sadece

Liste Şeklinde Göster Katalog Şeklinde Göster

Bilgisayar Kasası Alırken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler


Uygun fiyatlı ve kaliteli Gaming PC kasası modelleri


Son yıllarda oyuncu kasalarının popülerleşmesi, temper camlı kasaların yanı sıra RGB aydınlatmalı ve dahili fanlı kasalar sıklıkla tercih ediliyor. Kaliteli ve uygun fiyatlı PC kasalarını Gamers Arena’da bulabileceğinizi biliyor muydunuz?


Bilgisayar kasası denilince aklımız ilk gelen şey pc kasası olur. Ardından kasa fiyatları ve boş kasa, hazır sistem kasaların maliyetleri araştırılmaya başlanır. Piyasada birçok kasa markası ve çeşidi bulunmaktadır.


Bu markalara örnek vermek gerekirse MSI, Corsair, Coler Master, Asus, Thermaltake, Antec markalarını öne çıkarabiliriz. Bunların dışında RGB kasa, gaming kasa, toplama kasa, ışıklı kasa ve hazır kasa gibi bir çok farklı ihtiyaca karşılık veren kasa çeşitleri de mevcuttur.


Bilgisayar kasası nedir?


Bir bilgisayar kasası, bir bilgisayarın veya başka bir bilgi işlem cihazının tüm önemli parçalarını korur. Dahili bileşenler, tüm ağlarda ve hatta gelişmiş blade sunuculara kadar küçük masaüstü birimleri için anakart, kasa, sürücüler, CPU ve daha fazlası gibi şeyleri içerir.


Masaüstü bilgisayar kasası, bileşenlerin elektriksel parazitlerden, fiziksel hasarlardan ve müdahaleci yabancı cisimlerden korunmasına yardımcı olur. Kasanın tasarımı da önemlidir; çünkü farklı şekiller üniteden geçen hava akışını daha iyi veya daha kötüsü için etkileyebilir bu da onu serin ve çalışır durumda tutmanın ayrılmaz bir parçasıdır.


Kasalar ayrıca genişletme yuvaları, uyarı ışıkları, grafik kartları, RAM ve diğer sunucu uygulamaları için alan oluştururken iç parçaları birbirinden ayrı tutar. Ayrıca, aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce farklı tasarım, şekil ve boyut vardır.


PC kasası alırken nelere dikkat etmelisiniz?


PC kasaları, bilgisayarınızın ulaşabileceği performans kısmında doğrudan rol oynayan bileşenler olmasa da, genel sisteminiz için hala çok önemlidir. PC kasaları tüm bileşenlerinizi barındırır ve korur ve aynı zamanda sisteminizdeki hava akışını serin tutmak için de büyük rol oynarlar


Ancak, orada çok fazla seçenek var ve hepsi farklı boyutlarda, farklı tasarımlarda ve çok çeşitli özellik setlerinde sahip.


Boyut dikkat etmemiz gereken şeylerin başında gelir. Dört yaygın kasa boyutu vardır: Full Tower (Büyük) Mid Tower (Orta) Micro-ATX (Küçük) Mini-ITX (Daha küçük). Tüm durumlar, çeşitli bilgisayar anakartı form faktörlerinden birini veya daha fazlasını destekler. En yaygın anakart boyutları şunlardır: Genişletilmiş ATX Standart ATX Mikro-ATX Mini-ITX.


Kasa ne kadar büyükse, çeşitli anakart boyutlarıyla uyum olasılığı o kadar yüksektir. Örneğin, bazı Full Tower kasaları, dört yaygın anakart boyutu ile uyumludur.


Bir kasanın desteklediği anakart boyutları, bir kasa seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bir tür uyumluluk sorunu olsa da, seçtiğiniz diğer tüm bileşenlerin kasanızın içine sığacağından da emin olmak isteyeceksiniz.


Bir PC kasası için alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken en yaygın açıklık ve uyumluluk sorunları şunlardır: Grafik kartı uzunluğu, Hava CPU soğutucu yüksekliği, Sıvı soğutma radyatörü boyutu.


Yapı kalitesi bir diğer önemli özelliktir. Daha ucuz kasalar daha düşük kaliteli malzemelerden üretilmiştir ve sonuç olarak daha fazla çizik ve ezik gösterme eğilimindedir, daha az sağlamdır, daha ince panellere sahiptir ve daha çabuk aşınır.


Öte yandan, üst düzey kasalar tipik olarak çok daha sağlam bir çerçeveye sahiptir ve bu nedenle daha sağlamdır.


RGB kasa nedir?


RGB bilgisayar parçaları, genellikle benzersiz ve estetik açıdan hoş bilgisayar yapıları yayınlayan oyuncular ve PC toplama meraklıları arasında özellikle popülerdir. Birçok üst düzey bilgisayar bileşeni ve çevre birimi RGB özelliklerine sahiptir ve bazı şirketler rgb'ye hazır ürünler için ekstra ücret almaktadır. Üst düzey oyun dizüstü bilgisayarları bile genellikle bu işlevselliğe sahiptir.


RGB bilgisayar kasaları renkleri ve ışıkları özelleştirilebilen bilgisayar kasalarına verilen en genel addır. Bu kasar estetik ve özel ihtiyaçlara göre ayarlanabilir.


Toplama kasaların özellikleri nelerdir?


Toplama kasaların en büyük özelliği bir bilgisayarın çalışması için gereken bilgisayar elementlerinin yani işlemci, ekran kartı, anakart, ram gibi parçların, her birinin tek tek alınıp bir pc kasasına yerleştirilmesidir.


Bu tarz toplama kasaların en büyük özelliği kişilere göre özel setler oluşturulabilmesidir. Örneğin yüksek güçlü işlemci ihtiyacına sahip kişiler diğer bilgisayar elementlerinin maliyetlerini kısıp işlemciye yüklenebilirler.


Toplama kasa fiyatları değişiklik gösterebilir. Kişilerin bu tarz kasaları alırken kendi ihtiyaçlarını gözetmeleri en doğru seçim olacaktır.


Oyunculara özel RGB Kasa modellerinin avantajları


RGB teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte, RGB kasaların üretimi de arttı. RGB kasalar estetik görünüm ve oyuncuların atmosfere girmesi için önemli hale gelmeye başladı. Artık toplanılan pc kasalarında veya hazır sistemlerde RGB aranan bir özellik haline geldi.


Oluşturacağınız sistemde bileşenlerin upgrade edilebilir olmasına özen göstermeniz faydalı olacaktır. Kasa toplanırken bileşenlerin birbirine uyumu ve konfigürasyonu da göz ardı edilmemelidir.


Eğer bir gaming kasa satın almak istiyorsanız karşınızda iki seçenek çıkar ya toplama gaming pc yada hazır sistem gaming pc. Toplama kasada tüm bileşenleri ve uyumlulukları kendiniz belirlemeniz gerekir. Hazır sistem gaming pc’lerde ise bu uğraşa gerek kalmadan size hazır sistemler sunulur.


Gamersarena bu iki arayışınız içinde size ihtiyaç duyduğunuz desteği vermek için hazır. Dilerseniz tek tek bilgisayar bileşenleri satın almak isteyin dilerseniz de üst seviye oyuncular için hazırlanmış Gamersarena’nın meşhur Sangal serisi gaming kasalarına göz atabilirsiniz.


Oyun bilgisayarı kasa toplarken nelere dikkat etmelisiniz?


Modern bilgisayar oyunları, çok sayıda yüksek hızlı aksiyona sahip inanılmaz gerçekçi grafiklere sahiptir. Bu gelişmiş özellikler nedeniyle, bu yeni oyunlar güçlü işleme ve grafik özelliklerine sahip bilgisayarlar gerektirir.


Oyun bilgisayarları mevcut en güçlü bilgisayarlar arasındadır. Çok çekirdekli işlemcilere, bir sonraki seviye grafik yeteneklerine ve bol miktarda belleğe sahip olmalıdırlar. Ayrıca oyun deneyimini optimize etmeye yardımcı olacak özel klavye ve başka aksesuarlar da temin edilebilir.


Mini PC kasa nedir?


Mini bilgisayarlar, büyük bir bilgisayarın özelliklerinin ve yeteneklerinin çoğuna sahip ancak fiziksel boyutu daha küçük olan bir bilgisayar çeşididir. Mini Pc kasalar ise bu tarz bilgisayarlar için özel üretilmiş kasalardır. Genelde ofislerde az yer kaplaması nedeniyle tercih sebebidirler.


ATX Kasa nedir?


ATX bilgisayar kasası, ATX (Advanced Technology Extended) PC Tower özelliklerine uygun bir PC kasasıdır. Bu standart 1995 yılında Intel tarafından tanıtıldı ve anakartlar, masaüstü bilgisayar kasaları ve bilgisayar güç kaynakları için kabul edilebilir boyutları tanımlar.

Copyright © 2020 Gamers Arena. İntegra Teknoloji  A.Ş. 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.