Alışveriş Sepetim

Seçiminizi Daraltın

Marka

Fiyat Aralığı

Sadece

Liste Şeklinde Göster Katalog Şeklinde Göster

Uygun Fiyatlı ve Kaliteli Oyuncu Klavyeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Uygun fiyatlı ve kaliteli oyuncu klavyeleri

 

Her oyuncunun kendini en iyi şekilde ifade edeceği ve oyun keyfini maksimuma taşıyacağı uygun fiyatlı ve kaliteli mekanik oyuncu klavyeleri Gamers Arena’da.

 

Oyuncu Klavyesi nedir?

Oyun klavyesi, oyun oynamak için iyi tasarlanmış sağlam, yüksek performanslı bir klavyedir. Son yıllarda oyuncu klavyelerinde RGB aydınlatma, Rainbow RGB gibi gaming klavyelerde popülerleşmeye başladı.

 

Oyuncular genellikle hissiyatını daha çok sevdikleri için mekanik klavyeleri tercih ediyorlar. Mekanik klavyelerin tıklama sesi ve sertlik seviyeleri oyun oynarken ve yazı yazarken son dönemlerde oldukça ilgi çekmeye başladı.

Oyuncular tarafından tercih edilmesinin bir diğer sebebi klavye üzerinde oyunlarda kullanılmak üzere ekstra tuşların bulunmasıdır. RPG oyunlarında ve strateji oyunlarında bu ekstra tuşlar oyuncular için strateji ve planlamada büyük kolaylık sağladığı için gamerlar tarafından tercih edilirler.

 

Ayrıca mekanik klavye tuşlarının çıkardığı sesler ve dokunma kolaylığı oyuncu klavyelerinin tercih sebebi olması için bir diğer özelliklerindendir.

 

Mekanik klavye nedir?

 

Mekanik klavye, metin ve diğer komutları girmek için kullanılan bir bilgisayar çevre birimidir. "Mekanik" olarak adlandırılmasının nedeni, her tuş için ayrı bir yay sistemi ve switch kullanmasıdır. Standart klavyelere göre daha dayanıklı ve yazması daha kolaydır.

 

Mekanik klavyeler oyuncular ve metin yazarları için tavsiye edilen klavyelerdir. Bu klavyelerde “macro” tuşları ayarlamak ve atamak daha kolay ve kullanışlıdır.

 

Q klavye nedir?

 

Q klavye, Latin Alfabesi kullanan bölgelerde bilgisayar klavyesi veya daktilonun üst satırda soldan sağa doğru okunan Q -W - E - R - T - Y harfleriyle başlayıp standart İngilizce tuş düzenine sahip olan klavyelere verilen isimdir.

 

Q klavye Amerika ve İngiltere gibi İngilizce konuşma dili olan ülkeler haricinde Latin Alfabesi kullanan fakat ana dili İngilizce olmayan ülkeler arasında da yaygındır.

 

F klavye nedir?

 

Türkçe dili için özel olarak geliştirilen f klavye en üst satırda soldan sağa F-G-Ğ-I-O-D harfleri ile başlar. Sadece Türkçe için geliştirilmiştir. Sadece Türkiye’de kullanılır. Genelde resmi kurumlarda kullanılır. Daktilo olarak kullanımı da mevcuttur.

 

Ancak artık günümüzde birçok kurum da Q klavyeye geçiş yaptığı için F klavye günümüzde çok fazla tercih edilen bir model olmamakta.

 

RGB klavye nedir?

 

RGB klavye, kırmızı, yeşil ve mavi ışığın eşzamanlı kombinasyonlarını yansıtarak milyonlarca potansiyel renk tonu oluşturan ve özel renkler üreten gelişmiş bir LED arkadan aydınlatmalı klavye türüdür. Zarif ve renkli dizaynı bu klavyeleri daha çekici hale getirir. Oyuncular arasında son yıllarda RGB klavyeler daha da popülerleştiği için, klavye üreten markalar da bu yönde çalışmalar yapıyorlar.

 

Dizayn ve estetiğe önem veriyorsanız bu tarz RGB klavyeler tam size göre. RGB’nin açılımı “red,green,blue”dur yani kırmızı, yeşil, sarı. RGB klavyeler bu temel renkleri kullanarak farklı renkler ortaya çıkarırlar.

 

Farklı renk kombinasyonları yapılabildiği için gamerlar kendi evlerine ve setuplarına uygun şık bir ortam yaratmak için de RGB oyuncu klavyelerini tercih ediyorlar.

Işıklı klavye nedir?

 

Işıklı klavye, tuşların altında ışık bulunan bir klavyedir. Arka ışık, düşük ışıklı ortamlarda görünür hale getirmek için tuşlardaki harfleri ve sembolleri aydınlatır. Tuşların üzerindeki baskı yarı saydamdır, bu nedenle altındaki ışık bir pencere gibi içinden parlayacaktır. Özellikle geceleri ve az ışıklı ortamlarda oldukça kullanışlıdır.

 

Gaming Klavye alırken nelere dikkat etmelisiniz?

 

Gaming klavye satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri klavyenin boyutudur. Kendi konforunuz için mini klavye ya da kendinize uygun boyutlarda klavye satın alabilirsiniz.

 

Mini klavyeler çalışma alanınız yoğun ve kalabalıksa size güzel bir avantaj sağlar çünkü mini klavyeler adından da anlaşılacağı üzere küçük ve kompakt bir yapıdadır.

 

Bir diğer önemli nokta ise bağlantı çeşididir. Kimi oyuncular kablosuz klavyeleri tercih ederken kimileri bluetooth bağlantılı klavyeleri tercih edebilir.

 

Glorius oyuncu klavyeleri tüm klavye tuşları için özelleştirilebilir ve her tuş takımına özgü özel sesleriyle oyuncular arasında arzulanan oyuncu klavyeleri arasında yerini alır.

 

İş için klavye alırken nelere dikkat etmelisiniz?

 

Klavyenizde yazarak saatler geçiriyorsanız, en azından temel ergonomik özelliklere sahip bir klavye almak en iyisidir. Nedir bu ergonomik özellikler? Örneğin klavyenin boyutu ve tuşlarının basma sertliği size göre olmalıdır.

 

Farelerde olduğu gibi, klavyenizin kablolu veya kablosuz olup olmaması kişisel bir tercihtir. Kablolu klavyelerde response yani tepki süreleri daha uzunken kablosuz klavyelerde tepki süresi daha yavaş olabilir fakat kablosuz klavyelerde bir kablo olamadığı için bir PC’ye yakın durma zorunluluğu bulunmaz.

 

Kısayol tuşları olan bir klavye almak, bir düğme kombinasyonuna basarak belirli görevleri tamamlamanıza olanak tanır ve birçok klavye bu kombinasyonları tek dokunuşla düğmelerle değiştirir. Bu tarz kısa yollar işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

 

Klavye switchleri nedir?

 

Mekanik klavye switch'leri, mekanik bir klavyedeki tuş başlıklarının altındaki, daha hızlı ve daha hassas yazmanızı sağlayan mekanizmalardır. Bu mekanizmalar mekanik klavyelerde ve standart klavyelerde değişiklik gösterir.

 

Bu özel tasarım switchler mekanik klavyelerde önemli bir birleşen olmakla birlikte farklı klavye çeşitlerinde farklılıklar göstermektedir.

 

Red Switch klavye nedir?

 

Red swtich klavyeler doğrusal yapıdadır. Bu, tuşların basılması için daha az kuvvet gerektirdiği, ancak switch'e basıldığında hissetmediğiniz veya duymadığınız anlamına gelir. Kırmızı switch klavyeler oyuncular arasında popülerdir çünkü bu anahtarlar daha hızlı yanıt verir ve bir düğmeyi basılı tutmak için daha az güç gerektirir.

 

Red Switch genelde vuruş ya da tıklama olmadığından hızlı tempolu oyun yani FPS oyuncularının favorisi olur çünkü hızlı ve ani tepki en az direnç ile sağlanır.

 

Blue Switch klavye nedir?

 

Blue swtich klavyelere tıklamalı switchler de denir. Mavi switchlerle, bir tuş vuruşu yapıldığında bir tıklama duyarsınız. Bu, strateji oyunları yazmak, programlamak ve oynamak için kullanışlıdır. Bir switch'e dokunduğunuzda tam olarak hissettiğiniz için, tuşa sonuna kadar basmanıza gerek yoktur.

 

Blue switch ise daha çok strateji ve RPG oyuncuları tarafından tercih edilir çünkü tuşa basıldığında ayrı ayarı vuruş hissine ve ayırt edici tıklama sesine sahiptir. Yazı yazmak ve doğruluk oranını arttırmak için harikadır ve bazı insanlar tıklamalı sese bayılırlar.

 

Oyuncu klavyesi özellikleri nelerdir?

 

Genellikle standart bir klavyeden daha fazla sayıda orijinal tuşa sahip olabilirler. Verimli oyun deneyimi için daha ergonomik bir şekilde düzenlenmiştir. Kablosuz klavye mouse set olarak bulunabildiği gibi gamer klavye olarak da adlandırılabilir. Genelde RGB ışıklı ve tuşlara basmak daha kolaydır.

 

Tuşlar genelde özelleştirilebilir olduğundan oyuncular klavyelerini kendi ihtiyaçlarına göre dizayn edip ayarlayabilirler. Bu ayarlamalar tuşların şekillerinden renklerine kadar mümkün kılınabilir.

 

Kablosuz klavyelerin kablolu klavyelere göre farkı nedir?

 

Kablosuz klavyeler kablo karışıklığının önüne geçer. Kablosuz klavyenizi isteğinize göre evde ve işte tüm akıllı cihazlar ile kullanabilirsiniz. Genelde daha hafif olurlar ve bu klavye ile hareket etmenizi kolaylaştırır.

 

Kablolu klavyeler ise yarım metre ile üç metre arasında uzunluğa sahip kablo uzunluklarına sahiptir. Bu klavyeler hareket etmekten ziyade oturarak PC başında çalışmayı teşvik ederler. Kablosuz klavyelere göre daha ağır ve genelde daha büyük olurlar fakat buna karşın kabosuz ve bluetooth’lu klavyelere göre tepki süresi daha yüksektir.


Her kişinin ihtiyaçları ve zevkleri farklı olduğundan tüm bu farklılıklar göz önüne alınarak klavye alınması oldukça önemlidir.

 

Copyright © 2020 Gamers Arena. İntegra Teknoloji  A.Ş. 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.