Alışveriş Sepetim

Seçiminizi Daraltın

Marka

Fiyat Aralığı

Sadece

Okuma Hızı

Yazma Hızı

Kapasite

Kapasite

Ara Birim

Kullanım Yeri

SSD Alırken Nelere Dikkat Emelisiniz?


Kaliteli ve uygun fiyatlı SSD modelleri

 

Gamers Arena’da bulabileceğiniz kaliteli ve uygun fiyatlı 120GB SSD, 240GB SSD, 256GB SSD, 480GB SSD, 500GB SSD, 512GB SSD, 1TB SSD ve 2TB SSD modelleriyle yeni bir dünyaya adım atın ve sizde hızın keyfini sürün.

 

Hem oyunlarınız hem de kullandığınız programlardaki hızlı yükleme sayesinde sizde konforlu ve hızlı bir bilgisayar kullanımına sahip olun.

 

SSD nedir?

 

SSD (Solid State Driver) yani katı hal sürücüsü; verilerin bir tür bellek yongalarına yazılıp orada saklandığı ve istenilen zaman okunabildiği depolama birimleridir. Bilgisayarlarda kullandığımız RAM’lerin aksine sistem kapatılsa ya da kullanım sırasında elektrik kesilse dahi, hardidisk’lerde olduğu gibi veriler burada güvenle saklanır.

 

Fotoğraf ya da videolarınız dışında özel verilerinizi SSD’lerin içinde bozulmadan ve herhangi bir zarar görmeden depolayabilirsiniz.

 

Gamers Arena’dan satın alacağınız 2.5” ve M.2 standartlarında; 120 GB SSD, 128 GB SSD, 240 GB SSD, 256 GB SSD, 500 GB SSD, 512 GB SSD ve 1 TB SSD kapasitesine sahip pek çok marka ve model SSD ile bilgilerinizi güvenle saklayıp, bilgisayarlarınızdaki yazılımlarınıza, oyunlarınıza ve verilerinize hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

 

SSD çeşitleri nelerdir?

 

Uzun yıllardır sistemlerimizde kullandığımız 2.5” formundaki SSD’ler gelişen teknoloji yardımıyla artık yerlerini yavaş yavaş daha küçük ölçülerdeki ve çok daha hızlı çalışan M.2 uyumlu SSD’lere bırakıyor.

 

Bu değişim sayesinde özellikle laptop tasarımlarının daha da ince hale gelmesi, kullanıcılar için pozitif bir gelişme oldu.

 

SSD ve HDD arasındaki farklılıklar nelerdir?

 

Uzun yılar boyunca bilgisayarlarımızın demirbaşları olan harddiskler (HDD) hareketli parçalardan oluştukları için doğal olarak bir miktar ses üretirler. Ancak SSD’lerde herhangi bir mekanik parça bulunmadığı için tamamen sessizdirler ve ortalama bir harddiske göre 20.000 kata varan yüksek hızlarda çalışırlar.

 

SSD’lerin, HDD’lere göre yüksek hızlarda çalışmasının nedeni; SSD’lerin içeriğinde yer alan NAND flash bellek çipleridir. Bu çipler saniyede 7GB ve üzeri veri okuma hızına ulaşabilirler. Bu sayede de SSD takılan bilgisayarlarda açılış/kapanış ve oyun yükleme hızları oldukça artacaktır.

 

SSD’lerde NAND flash bellekler dışında verilerin belleklere aktarılmasını sağlayan kontrolcüler bulunur. Elbette bu kontrolcüler ne kadar kaliteli olursa, SSD’nin çalışma hızı da o oranda artacaktır.

 

SSD’ler mekanik parça içermedikleri için yere düşürülse bile kolay kolay zarar görmezler. Ancak harddisk’ler herhangi bir şiddetli darbe aldığı zaman bozulma ihtimalleri vardır.

 

Hız faktörü dışında SSD’ler daha küçük hacme sahip oldukları için kasa içinde çok fazla yer kaplamazlar. Gamers Arena’dan satın alacağınız M.2 forumdaki modelleri bilgisayarınızdaki anakart yada dizüstünüzdeki yuvasına takarak kullanabilirsiniz.

 

M.2 PCIe SSD nedir?

 

M.2; bellek modülleri yapısına benzer bir şekilde üretilen SSD’lerin anakartlara takılmasını sağlayan bir bağlantı arayüzüdür. M.2 yuvasına takılan ve PCIe veriyolu üzerinden veri transferi yapan SSD’ler “M.2 PCIe SSD” olarak adlandırılırlar ve normal M.2 versiyonlarına göre çok daha hızlı çalışırlar.

 

Gamers Arena’dan SSD satın almadan önce anakartınızın ya da dizüstü bilgisayarınızın M.2 PCIe desteğine sahip olup olmadığından emin olmalısınız. Eğer bileşenleriniz bu standardı desteklemiyorsa montaj aşamasında sorun yaşayabilirsiniz.

 

SATA SSD nedir?

 

2.5” standardında ve bağlantı arayüzü anakartlarımızda yer alan SATA yuvasına uyumlu SSD’ler, SATA SSD olarak adlandırılır. Güncel 2.5” SATA SSD’ler ortalama 550MB/sn yazma ve 550MB/sn yazama hızında çalışırlar.

 

Oyunlarda neden SSD kullanmalısınız?

 

Oyunlar gün geçtikçe daha kaliteli grafikler ve görselliği birlikte sunarlarken aynı zamanda 100GB’a varan depolama alanlarına ihtiyaç duyuyorlar. Bu yüzden oyunun ya da bölümlerin yüklenmesi uzun zaman alıyor. Ancak SSD kullanırsanız, GB’larca hacme sahip oyunlarınız çok kısa sürelerde yüklenecektir.

 

Bunun dışında çok sayıda ve büyük dosyalarla çalışıyorsanız, Gamers Arena’dan alacağınız SSD’ler sayesinde yüksek erişimlere sahip olabilirsiniz.

 

Günümüzde 1TB SSD’ler standart olma yolunda ilerliyorlar. Satın alma aşamasında bütçenizin elverdiği maksimum kapasiteyi almanız uzun vadede yararınıza olacaktır.

 

Yazılımlarınızı neden SSD üzerine yüklemelisiniz?

 

Oyunlarda olduğu gibi yazılımlarda da verilere hızlı erişime ihtiyaç duyacaksınız. Bu yüzden yazılımlarınızı SSD’lere yüklemeniz size hızın yanında kullanım kolaylığı da sağlayacaktır.

 

Sadece yazılım değil depoladığınız tüm verileriniz için SSD kullanımı size büyük konfor sunacaktır. Gamers Arena’da bulabileceğiniz Samsung SSD, ADATA SSD, XPG SSD ve WD SSD ve diğer modellerle sistemlerinizde süratin keyfini sürebilirsiniz.

 

SSD alırken nelere dikkat etmelisiniz?

 

Öncelikle ne kadar kapasiteye ihtiyaç duyacağınıza karar vermelisiniz. Günlük kullanım ya da internetten film izlemek için kullandığınız bilgisayarınıza 2TB yada üstü SSD almanıza hiç gerek yok.

 

Gamers Arena’da yer alan Ancak oyun, grafik tasarım ya da yoğun veri kullanımları için kapasiteyi yüksek tutmaya bakın.

 

Kapasite dışında satın alacağınız SSD’nin bağlantı arayüzüne dikkat edin. Çünkü M.2 uyumlu bir SSD’yi SATA yuvasına fiziksel olarak takamazsınız.

 

Kaç GB’lık SSD almalıyım?

 

Şu an Gamers Arena’da ihtiyaçlarınıza göre 128GB, 240GB, 250GB, 500GB, 512GB, 1TB, 2TB ve üzeri kapasitelerde pek çok marka/model SSD bulabilirsiniz. Ayrıca tercihlerinize göre SATA ve M.2 bağlantı arayüzleriyle de hizmetinizdeyiz.

 

Her kapasitedeki SSD ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın!

Copyright © 2020 Gamers Arena. İntegra Teknoloji  A.Ş. 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.